Oomega rasvhapped – miks hädavajalikud ja kuidas saada?
Oomega-rasvhapped on eluliselt tähtsad tervisele ja heaolule. Kuigi termin “rasv” võib mõnikord saada negatiivse tähenduse, on teatud tüüpi rasvad, nagu oomega rasvhapped, tervislikud ja hädavajalikud meie organismi optimaalseks funktsioneerimiseks. Uurime lähemalt, mis on oomega rasvhapped, millised on nende funktsioonid kehas ja miks me neid vajame, millised on oomega puuduse sümptomid ning kuidas saame oma keha jaoks õige tasakaaluga oomega rasvhapped.
Mis on oomega rasvhapped?
Oomega rasvhapped on polüküllastumata rasvhapped, mida meie keha ei suuda ise toota ja seetõttu peame neid saama toidust. On kolme peamist tüüpi oomega rasvhappeid: oomega-3, oomega-6 ja oomega-9.
- Oomega-3 rasvhapped: Nendeks on alfa-linoleenhape (ALA), eikosapentaeenhape (EPA) ja dokosaheksaeenhape (DHA). ALA-d leidub peamiselt taimedes, nagu chia seemned ja linaseemned, samas kui EPA ja DHA pärinevad peamiselt mereandidest, nagu rasvane kala.
- Oomega-6 rasvhapped: Linoolhape (LA) on peamine oomega-6 rasvhape, mida leidub taimsetes õlides, näiteks päevalille- ja maisiõlis. Keha suudab LA-st sünteesida arahhidoonhapet (AA), mis on oluline rakumembraanide komponendina.
- Oomega-9 rasvhapped: Need ei ole tehniliselt asendamatud rasvhapped, kuna keha suudab neid ise sünteesida. Oleehape, mida leidub oliiviõlis, on kõige tuntum oomega-9 rasvhape.
Miks on vaja oomega rasvhappeid? Mis on nende funktsioon kehas?
Kardiovaskulaarne tervis
Oomega-3 rasvhapped on eriti tuntud oma kasuliku mõju poolest südame-veresoonkonna tervisele. Nad aitavad vähendada triglütseriidide taset veres, mis on seotud madalama südamehaiguste riskiga. Samuti võivad nad aidata alandada vererõhku, parandada veresoonte funktsiooni ja vähendada vere hüübivust, mis kõik vähendavad südame infarkti ja insuldi riski. Oomega-3 rasvhapete regulaarne tarbimine on seotud ka madalama südamepuudulikkuse ja südame äkksurma riskiga.
Põletiku regulatsioon
Oomega rasvhapetel, eriti oomega-3 rasvhapetel (EPA ja DHA), on tugevad põletikuvastased omadused. Need rasvhapped mõjutavad eikosanoidide – bioloogiliselt aktiivsete ühendite, mis mängivad rolli põletikulistes ja immuunvastustes – tootmist. EPA ja DHA aitavad toota põletikuvastaseid eikosanoide, mis võivad vähendada kroonilist põletikku ja sellega seotud haigusi, nagu südamehaigused ja artriit. Teisest küljest võivad oomega-6 rasvhapped, nagu arahhidoonhape (AA), toota põletikulisi eikosanoide. Seega on oluline säilitada õige tasakaal oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete vahel, et kontrollida põletikulisi protsesse kehas.
Aju ja närvisüsteemi tervis
DHA on kriitiline komponent aju struktuuris ja funktsioonis. Seda leidub suurtes kontsentratsioonides aju hallaines ja see on oluline aju rakkude normaalseks toimimiseks. DHA on seotud neurogeneesi, sünaptilise plastilisuse ja neuronite membraanide fluidiidsusega, mis on olulised kognitiivsete funktsioonide, mälu ja õppimise jaoks. Oomega-3 rasvhapped mängivad olulist rolli ka neurodegeneratiivsete haiguste ennetamises. Näiteks on leitud, et DHA madal tase võib olla seotud Alzheimeri tõve ja teiste dementsuse vormide suurema riskiga. Samuti võivad oomega-3 rasvhapped aidata vähendada depressiooni ja ärevuse sümptomeid.
Immuunsüsteemi tugevdamine
Oomega rasvhapped aitavad reguleerida immuunsüsteemi ja toetada keha kaitsevõimet. EPA ja DHA mõjutavad immuunsüsteemi vähendades liigset põletikulist reaktsiooni ja aidates kaasa immuunrakkude, näiteks T-rakkude ja B-rakkude normaalsele funktsioneerimisele. See aitab kehal tõhusamalt võidelda infektsioonide ja haiguste vastu.
Silmade tervis
DHA on oluline ka võrkkesta normaalseks funktsioneerimiseks. See aitab säilitada nägemisteravust ja võib vähendada vanusega seotud makuladegeneratsiooni ja teiste silmahaiguste riski. Piisav DHA tase võib toetada silmade tervist ja aidata säilitada hea nägemise vananedes.
Naha ja juuste tervis
Oomega-3 rasvhapped mängivad rolli naha tervises, aidates säilitada naha elastsust ja niiskustaset. Nad aitavad vähendada kuivust ja ketendust ning võivad leevendada ekseemi ja psoriaasi sümptomeid. Lisaks toetavad oomega-rasvhapped juuste kasvu ja tugevust, aidates ennetada juuste väljalangemist ja soodustades tervete juuste kasvu.
Rakustruktuuride moodustamine
Oomega rasvhapped on olulised rakumembraanide komponendid, eriti polüküllastumata rasvhapete puhul. Need rasvhapped aitavad säilitada rakumembraanide fluidiidsust ja terviklikkust. Fluidne ja terviklik rakumembraan on kriitiline rakkude normaalseks funktsioneerimiseks, sealhulgas ainevahetuse, signaaliülekande ja rakusiseste protsesside jaoks. Ilma piisavate oomega-rasvhapeteta võivad rakumembraanid muutuda jäigaks ja vähem tõhusaks oma ülesannete täitmisel.
Millised on oomega rasvhapete puuduse sümptomid?
Juuste, küünte ja nahaprobleemid
Üks kõige nähtavamaid sümptomeid oomega-rasvhapete puuduse korral on probleemid naha, juuste ja küüntega.
- Kuiv ja ketendav nahk: Oomega-rasvhapped aitavad säilitada naha niiskustaset ja elastsust. Nende puudus võib põhjustada kuiva, karedat ja ketendavat nahka.
- Ekseem ja dermatiit: Nahapõletikud, nagu ekseem ja dermatiit, võivad süveneda oomega-rasvhapete puuduse korral, kuna naha barjäärifunktsioon on nõrgenenud.
- Aeglasem haavade paranemine: Oomega-rasvhapete puudus võib mõjutada naha taastumisvõimet, aeglustades haavade paranemist.
- Kuivad ja rabedad juuksed: Oomega-rasvhapete puudus võib põhjustada juuste kuivust ja rabedust, muutes need kergesti murduvaks.
- Juuste väljalangemine: Piisava oomega-rasvhapete tarbimise puudumine võib soodustada juuste väljalangemist ja aeglustada nende kasvu.
- Nõrgad ja haprad küüned: Nagu juuksed, vajavad ka küüned terviseks piisavalt toitaineid, sealhulgas oomega-rasvhappeid. Puudus võib muuta küüned nõrgaks ja hapraks.
Kardiovaskulaarsed probleemid
Oomega-3 rasvhapped mängivad olulist rolli südame-veresoonkonna tervises ja nende puudus võib põhjustada mitmeid südame-veresoonkonna probleeme:
- Kõrgenenud triglütseriidide tase: Madal oomega-3 tarbimine võib põhjustada triglütseriidide taseme tõusu veres, mis suurendab südamehaiguste riski.
- Kõrgenenud vererõhk: Oomega-3 rasvhapete puudus võib viia vererõhu tõusuni, suurendades hüpertensiooni riski.
- Suurenenud verehüübivus: Oomega-3 rasvhapped aitavad vähendada vere hüübivust. Nende puudus võib suurendada trombide tekkeriski, mis võib põhjustada südameinfarkti või insulti.
Kognitiivsed ja vaimse tervise probleemid
Oomega-3 rasvhapped, eriti DHA, on kriitilised aju funktsioneerimise jaoks. Nende puudus võib põhjustada mitmesuguseid kognitiivseid ja emotsionaalseid probleeme:
- Kontsentratsiooni ja mälu probleemid: Oomega-3 rasvhapete puudus võib mõjutada kognitiivseid funktsioone, põhjustades keskendumis- ja mäluprobleeme.
- Depressioon ja ärevus: Uuringud on näidanud, et oomega-3 rasvhapete madal tase võib olla seotud suurenenud depressiooni ja ärevuse riskiga.
- Laste arengu probleemid: Laste puhul võib oomega-3 rasvhapete puudus mõjutada aju arengut, põhjustades õppimisraskusi ja käitumisprobleeme.
Liigese- ja lihasprobleemid
Oomega-3 rasvhapete põletikuvastased omadused on olulised liigeste ja lihaste tervisele. Nende puudus võib põhjustada:
- Liigesevalu ja jäikus: Põletikuvastaste omaduste puudumine võib süvendada liigesevalu ja jäikust, eriti artriidi korral.
- Lihasnõrkus ja väsimus: Ebapiisav oomega-3 tarbimine võib põhjustada lihasnõrkust ja väsimust.
Immuunsüsteemi probleemid
Oomega-rasvhapete puudus võib nõrgendada immuunsüsteemi, muutes keha vastuvõtlikumaks infektsioonidele ja haigustele:
- Suurenenud nakkusrisk: Nõrgenenud immuunsüsteem võib suurendada vastuvõtlikkust bakteriaalsetele ja viirusnakkustele.
- Pikaajalisemad ja raskemad haigused: Immuunsüsteemi talitluse langus võib põhjustada raskemate ja pikaajalisemate haiguste kulgu.
Nägemisprobleemid
DHA, üks peamisi oomega-3 rasvhappeid, on oluline silmade tervisele, eriti võrkkesta jaoks. Selle puudus võib põhjustada:
- Nägemishäired: Oomega-3 rasvhapete puudus võib põhjustada nägemisteravuse langust ja muid nägemisprobleeme.
- Vanusega seotud makuladegeneratsioon: DHA madal tase võib suurendada vanusega seotud makuladegeneratsiooni riski, mis võib viia pimedaks jäämiseni.
Kuidas saada õiges balansis oomega rasvhappeid ja suurendada nende taset kehas?
Tasakaalu säilitamine oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete vahel on tervise jaoks oluline. Ideaalne suhe on umbes 1:1 kuni 1:4, kuid tänapäeva toitumine sisaldab tihti liiga palju oomega-6 rasvhappeid ja liiga vähe oomega-3 rasvhappeid.
Tasakaalu saavutamiseks tuleks keskenduda nii oomega-3 rasvhapete tarbimise suurendamisele kui ka oomega-6 rasvhapete tarbimise vähendamisele. Siin on mõned praktilised nõuanded:
- Vähendage taimeõlide kasutamist: Piirake päevalille-, maisi- ja sojaõli kasutamist, kuna need on kõrge oomega-6 sisaldusega.
- Eelistage tervislikke rasvaallikaid: Kasutage rohkem oliiviõli, avokaadot ja pähkleid, mis on tasakaalukamad rasvaallikad.
- Rikkalik kala ja mereannid: Lisage oma iganädalasse toitumiskavasse rohkem kala ja mereande. Lõhe, makrell, sardiinid ja heeringas on suurepärased EPA ja DHA allikad.
- Lisage chia seemneid ja linaseemneid: Need on rikkad ALA poolest.
- Rikastatud toiduained: Lugege toodete etikette ja otsige toiduaineid, mis on rikastatud oomega-3 rasvhapetega.
- Kasutage kvaliteetseid toidulisandeid: Need võivad olla mugav viis EPA ja DHA tarbimise suurendamiseks.
Proovi NorVita OOMEGA PROBIOOTIKUMID toidulisandit
Milles seisneb NorVita Oomega Probiootikumid geeli eripära?
NorVita Oomega Probiootikumid geel on ainus selline turul eksisteeriv toode. See sisaldab spetsiaalseid taimseid (mikrovetikatest toodetud) oomega õlisid, mille patenteeritud loomisprotsessiga tagab 2-5 korda parema stabiilsuse ja efektiivsuse. Taimsed oomega õlid vähendavad vere triglütseriide ja kolesterooli (kuni 25%) palju tõhusamalt kui kalaõli.
Lisaks oomega õlidele sisaldab meie toode Piimhappebakterit L plantarum TENSIA® (DSM 21380)*, mis on patenteeritud vererõhku alandava probiootikumina ja on kliinilistes uuringutes põhjal aitab:
- toota metaboliite, mis alandavad vererõhku;
- kaitsta keha liigse oksüdatiivse stressi eest;
- vähendada toiduga nakatumise riski, surudes maha enteropatogeene (haigusi põhjustavaid baktereid) piimatoodetes ja suurendades organismi vastupanuvõimet sooleinfektsioonidele;
- varustada organismi L. plantarum TENSIA® tüvega, mis suurendab organismi loomulikku vastupanuvõimet mitmetele soolepõletikku põhjustavatele bakteritele;
- suurendada kasulike laktobatsillide hulka soolestikus, tagades toitainete lagunemise kergemini imenduvateks ühenditeks.
*NorVita Oomega Probiootikumid geel sisaldab Lactiplantibacillus plantarum TENSIA® BioCC OÜ litsentsi alusel.
Koos vetikate D3-vitamiini, L plantarum TENSIA® ja E-vitamiiniga koos orgaaniliste taimeõlidega (kookosõli ja sheavõi) loob see ainulaadse vegan kombinatsiooni südame tervise, seedimise tervise ja vererõhu alandamiseks. Oomega Probiootikum on 100% vegan, looduslik ja säilitusainete vaba, kõik mugavas õhuvabas ja keskkonna sõbralikus pudelis, et tagada maksimaalne värskus.
NorVita Oomega Probiootikumid geeli saad osta otse siitsamast meie kodulehelt ja toodete valikuga saad tutvuda www.norvita.eu/shop.