4 tähtsat sammu stressi ja ärevuse leevendamiseks
Ärevus, mida inimesed tihti kiireneva elutempo ja päikesevaese hooaja tõttu kogevad, on rahutustunne, nagu mure või hirm, mis võib esineda nii kergemal kui raskemal kujul. PubMed Central andmetel mõjutab ärevus tervelt 7,3% inimesi kogu maailma elanikkonnast. Paraku tunneb iga inimene oma elus mingil hetkel ärevustunnet. See on keha viis märku anda taskaalutusest sinu organismis. Ärevust esineb mitmel viisil, kas pikema perioodi vältel või korraks ja hooti. Näiteks võite aeg-ajalt tunda muret ja ärevust eksamil osalemise või meditsiinilise testi või tööintervjuu pärast. Raskekujulise ja kauapüsiva ärevuse ravimiseks tasub kindlasti minna arsti konsultatsioonile. Kergemakujulise ärevuse leevendamiseks on 4 tõhusat viisi, mida jälgides tunned juba peagi meeleolu stabiliseerumist.
Igapäevaelu stressi vähendamine on sinu keha üleüldise tervise jaoks ülimalt oluline. Seda seetõttu, et krooniline stress kahjustab tervist ja suurendab teie riski haigestuda sellistesse terviseseisunditesse nagu südamehaigused, ärevushäired ja kliiniline depressioon.
Millised tegevused võivad aidata stressi ja ärevust vähendada?
Ärevus võimendab negatiivseid emotsioone, mis tihtilugu meist võitu saavad. Siis tekib tahtmine vaid kodus teki sees istuda ja end maailmast isoleerida. Halva vaimse või füüsilise enesetundega ei pea ilmtingimata seltskonda ronima, kuid on paar nippi, kuidas õpetada end oma keha maha rahustama.
Kõige lihtsam viis oma vaimse tasakaalu jälgimiseks on kasutusele võtta 4 lihtsat küsimust, millele vastata:
- Kas ma olen puhanud?
- Kas ma olen liigutanud?
- Kas ma olen söönud?
- Kas minu keha saab piisavalt vajalikke vitamiine ja mineraalaineid?
Oluline on jälgida, et kõik neli etappi on igapäevaselt täidetud. Nimelt, kui sa ei ole puhkuse ja söögiga kehale energiat andnud, ei suuda sinu organism ka parima tahtmise juures ühtegi lisaks tarbitud vitamiini ega mineraalainet omastada.
Uni ja puhkus
Ärevuse, stressi ja unepuuduse seoseid on palju uuritud ja nüüdseks on teada, et unepuudus on seotud mitmete ebasoodsate tagajärgedega tervisele, sealhulgas krooniliste südamehaiguste ja II-tüüpi diabeediga. Selleks, et vajalik puhkus kätte saada, vajab keha igapäevast rutiini. Stressirohkemal perioodil, kui kindla režiimi jälgimine osutub tavapärasest keerulisemaks, võib sinu organismi aidata maha rahustada ka melatoniini sisaldavad spreid või kapslid. Suurepärase biosaadavusega spreivitamiin Tugev Uni on just selline NorVita toode, mis aitab inimesel pärast stressirohke keskkonna tekitatud ärevust rahulikult magama jääda.
Kehatöö ja liigutamine
Vaimne stress võib põhjustada kehas tugevaid füüsilisi sümptomeid. Lihased on pinges, mille tagajärjeks on närvilisus, pingul näoilmed, peavalud või kaela– ja seljavalu. Suu on kuiv, tekitades kustutamatut janu või võib-olla raskustunnet kurgus, mis takistab neelamist. Kokkusurutud lõualuu lihased võivad põhjustada lõualuu valu ja peavalu. Nahk võib olla kahvatu, higine ja niiske. Soolestiku sümptomid ulatuvad “liblikatest” kuni kõrvetiste, krampide või koguni kõhulahtisuseni. Pulss võib kiireneda, nagu ka pigistustunne rinnus. Tüüpiline on ka kiire hingamine, millega võib kaasneda ohkamine või korduv köha. Äärmuslikel juhtudel võib hüperventilatsioon põhjustada näo ja sõrmede kipitust, lihaskrampe, peapööritust ja isegi minestamist.
See kõik kaasnebki ärevushoogudega. Ja lahendus on lihtne – selleks, et hoida lihaseid pingesse tõmbumast, tuleb neid liigutada ja neile tegevust anda! Regulaarne treening võib tunduvalt leevendada depressiooni ja ärevust, vabastades hea enesetunde endorfiine (looduslikke ajukemikaale), mis võivad parandada sinu heaolutunnet. Ka väiksema koormusega liigutamine, nagu näiteks jalutuskäik värskes õhus, saab aidata kaasa stressi vähendamisele.
Toitumine
Eelkõige peab inimene ärevust tundes jälgima, et tema toitumine oleks regulaarne ja tasakaalustatud. Vastasel juhul omandab keha vaid ühe grupi toitained, mis tihtilugu kiirelt energiaks töödeldakse ja kehale pikas perspektiivis palju juurde ei anna (näiteks kiired süsivesikud). Kuid selleks, et toitumise jälgimine oleks lihtsam, võib stressirohke perioodi ajal menüüsse lisada toiduaineid, mis ärevuse leevendamist soodustavad. Näiteks lõhe söömine, mis on rikas D-vitamiini ja B-grupi vitamiinide poolest, mõjub sinu närvisüsteemile rahustavalt. See võib ka toetada aju võimet kohaneda muutustega, võimaldades paremini toime tulla ärevussümptomeid esile kutsuvate stressoritega.
D-vitamiini positiivset toimet ärevuse ja depressiooni sümptomite vähendamisel on palju uuritud. Üks 2020. aasta metaanalüüs näitas, et D-vitamiini lisamine oli seotud negatiivsete meeleoluhäirete väiksema esinemissagedusega. Teises uuringus teatasid mehed, kes sõid Atlandi lõhe 3 korda nädalas 5 kuu jooksul, vähem ärevust kui need, kes sõid kana–, sea– või veiseliha. Lisaks olid neil paranenud ärevusega seotud sümptomid, nagu südame löögisagedus ja pulsisageduse ebaregulaarsus.
Leidub veel toiduaineid, mis sisaldavad närvisüsteemi rahustavaid mineraalaineid ja vitamiine:
- Mandlid
- Mustikad
- Munad
- Jogurt
- Tume šokolaad
- Banaanid
- Tsitruselised (sidrun, apelsin jne)
Vitamiinid ja mineraalained
Toitumiseksperdid ja –teadlased on juba ammu täheldanud, et tihtilugu ei piisa inimorganismile liigutamisest ja vaheldusrikkast toidulauast. See kogus erinevaid toitaineid, mida keha edukaks funktsioneerimiseks omastama peaks, ei jõua inimeseni vaid õige toidu kaudu. Õnneks on tänapäeval suur valik hea biosaadavusega toidulisandeid, mis, lisaks korralikule menüüle, vajalikud mineraalid ja vitamiinid kehale annavad. Eriti oluline on kvaliteetne toidulisand just ajal, kui sinu keha võitleb stressi ja ärevusega.
NorVita kõige uuem lisand tema toodeteperekonnas on spreivitamiin nimega Relax. See sisaldab ashwagandhat ja B6-vitamiini, mis omavahelises koostöös väsimuse ja kurnatuse vähendamisele kaasa aitavad ning närvisüsteemi ja energiavahetuse normaalset talitlust toetavad. Kuigi ashwagandha täpset mõju inimkehale veel uuritakse, on juba täheldatud, et ashwagandha toidulisandid võivad tunduvalt aidata leevendada stressi ja ärevust.
Näiteks, väikeses uuringugrupis, milles osales 58 inimest, oli neil, kes võtsid 8 nädala jooksul 250mg või 600 mg ashwagandha ekstrakti, märkimisväärselt vähenenud stress ja stressihormooni kortisooli tase, võrreldes platseebot võtnutega. Veel enam, osalejatel, kes võtsid ashwagandha toidulisandeid, paranesid oluliselt une kvaliteet võrreldes platseeborühmaga.
Kui tunned, et pikk ja väsitav talv on kurnanud sinu keha ja meelt ning hetkeline kiire elutempo ei anna võimalusi aja maha võtmiseks, siis loodame, et leiad sellest blogist ehk kasulikke nõuandeid, kuidas hooajalist stressi ning ärevust leevendada.
Vaata kindlasti ka NorVita e-poodi, kust leiad erinevaid närvisüsteemi tasakaalu toetavaid spreivitamiine, nagu Relax, Tugev Uni, B-12 vitamiin ja Uni Kanepiõliga. Küsimuste korral külasta lehte https://norvita.eu/kontakt/ ja võta meiega julgelt ühendust!