D vitamiini puudus – sümptomid ja kuidas vältida defitsiiti?
D vitamiin ei tohiks ühelegi eestlasele põhjamaise rahvana olla midagi võõrast. Me ei saa sellest üle ega ümber. Tervise Arengu Instituudi andmetel on paljudel Eesti elanikel D vitamiini tase madal ja lausa allapoole soovituslikku D vitamiini normi. Mida peaksid Sina tegema, et vältida D vitamiini puudust?
D vitamiini rahvakeelne nimetus on päikesevitamiin ja seda seetõttu, et looduslik D vitamiin tuleneb enamasti päikesest, vähesel määral on võimalik saada D vitamiini toidust. Eestis elades on kahjuks D vitamiin kättesaadav päikesest ainult maist septembrini ja seda juhul kui viibid piisavalt õues päikese käes. D vitamiin toidus on leitav eelkõige rasvases kalas, munas, maksas ja D vitamiiniga rikastatud toodetes, mille tarbimine ei ole tihtipeale eestlaste toitumisharjumuste puhul piisav. Seetõttu soovitavad perearstid D vitamiini juurde võtta toidulisandina.

D vitamiini vajadus
Meie kehad vajavad D vitamiini just eelkõige kaltsiumi ja fosfori paremaks omastamiseks. Lisaks soodustab see luude ja hammaste arengut, toetab vere hüübimist ja südametegevuse tööd, vähendab infektsiooni- ja diabeediriski ning toetab meie immuunsüsteemi tööd üldiselt.
D vitamiini puuduse tunnused
- Väsimus ja kurnatus
- Meeleolu kõikumine
- Immuunsüsteemi nõrgenemine, millega kaasneb sagedamini haigestumine ja vastuvõtlikkus viirustele
- Juuste väljalangemine
- Seedimise probleemid ja madal toitainete imendumine
- Lihaste nõrgenemine ja lihaskrambid
- Luuvalu ja seljavalu
- Luude hõrenemine
- Hammaste luukoe nõrgenemine
- Depressioon
- Varajane menopaus
- Suurenenud oht südame-veresoonkonna haigustele

D vitamiin toidulisandina
Nii nagu eelnevalt mainitud, siis D vitamiini saab ennekõike päikesest ning on võimalik lisaks toidust saada. Päikesest saamiseks peaks suvekuudel päikese käes olema lühikeste varrukate ja pükstega vähemalt kaks korda nädalas u 20 minutit korraga. Toidust on D vitamiini soovituslik päevane tarbimiskogus 10 μg. Selleks peaks igapäevaselt tarbima näiteks 45g kuumtöödeldud lõhe. Siinkohal tuleb aga arvesse võtta, et toidust imendub D-vitamiin vaid 50% ulatuses, sprei kujul toidulisanditest imendub vitamiin paremini, umbes 75%.
D vitamiini normväärtus veres on 75-125 nmol/l, kuid Synlabi uuringute põhjal on u 75% eestlastel D vitamiini tase madalam optimaalsest tasemest. Seetõttu on soovituslik eestlastel D vitamiini septembrist maini juurde võtta toidulisandina. Soovituslik päevane D vitamiini kogus, et säilitada optimaalset taset veres on 1000 IU’d, kuid selleks et juba olemas olevat puudust kaotada 2000 – 4000 IU’d.
NorVita valikus on 4 erinevat D vitamiini
NorVita arendab ja toodab oma tooteid siinsamas Eestis ning meie tooted on kõik sprei või liposoomsel kujul, et vitamiin jõuaks kõige efektiivsemal viisil vereringesse.
- D3 vitamiin sprei 4000 IU – suukaudne pihustatav D vitamiin, mis on mõeldud täiskasvanutele.
- D3 vitamiin beebidele 400 IU – suukaudne pihustatav D vitamiin, mis on mõeldud beebidele ja lastele. Toode on hüpoallergeeniline ja maitselt neutraalne.
- Vegan D3 vitamiin 1000 IU – suukaudne pihustatav D vitamiin, mis on toodetud 100% taimselt samblikust. Parim D vitamiin taimetoitlastele, kes loomsest allikast D vitamiini tarbida ei saa.
- Liposoomne C+D vitamiin – suukaudne geel, kus liposoomne D vitamiin on koos C vitamiiniga, mis toetab samuti immunsüsteemi ning vähendab väsimust ja kurnatust.
NorVita D3 vitamiine saad osta otse siitsamast meie kodulehelt – toodete valikuga saad tutvuda www.norvita.eu/pood
Jagame sinuga ka sooduskoodi SPREI10, millega saad meie e-poest esimeselt ostult 10% soodustust.