Pohmell – kuidas vabaneda kutsumata külalisest?
Kui lõbus kokkusaamine või sündmuse tähistamine jõuab haripunktist kaugemale kui algselt planeerisid, on tihti peasüüdlaseks liigne alkohol. Tähistamine liigub tipphetkest edasi ja seejärel hakkab keha üleliigset raskust kandma. Tunned, kuidas koordinatsioon hääbub, sõnad kõiguvad ning liigtarbitud alkoholi mõju pidurdamine tundub sama lihtne kui vannist supilusikaga vee välja kühveldamine – pigem siiski aeganõudev ja keeruline. Alkohol jõuab sinu organismi igasse kihti ning selle mõjud läbivad kõiki füüsilise ja vaimse heaolu kiude.
Kui liigne alkohol ja ebakvaliteetne uni annavad endast hommikul halva enesetundega märku, tähendab see, et kehal on toitainete, vitamiinide ja mineraalainete puudus, mida maakeeli nimetatakse pohmelliks. Pohmell viitab ebameeldivatele sümptomitele, mis tekivad pärast alkoholi liigset tarbimist. Pohmelli teket ja arengut soodustavad mitmed asjaolud.
Miks tekib pohmell ja kuidas see organismi mõjutab?
Nagu algselt kirjeldasime, siis pohmell saab alguse alkoholi liigtarbimisest. Alkohol mõjutab keha erinevaid süsteeme, sealhulgas sinu seedetrakti, maksa ja kesknärvisüsteemi. See võib muuhulgas ärritada mao limaskesta, põhjustades iiveldust ja oksendamist. Alkohol vallandab ka põletikuliste kemikaalide vabanemise, mis võib kaasa aidata peavalude ja kehavalude tekkele. Lisaks viib alkohol kehast välja suures koguses kaitsvaid B-grupi vitamiine, mistõttu organism nõrgeneb ja tekib kehv enesetunne.
B-grupi vitamiinid on rühm vajalikke toitaineid, mis mängivad üliolulist rolli keha üldise tervise ja heaolu säilitamisel. B-vitamiini on mitut tüüpi, sealhulgas B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B5 (pantoteenhape), B6 (püridoksiin), B7 (biotiin), B9 (folaat) ja B12 (kobalamiin). Kõigil neil vitamiinidel on inimese kehas eraldi spetsiifilised funktsioonid, kuid ühiselt aitavad nad hoida organismi tugeva ning tervena.

Millised on peamised pohmelliga kaasnevad tegurid?
Pohmelli tekkimise põhjuseks on liigne alkoholi tarbimine. Kuigi inimesed tajuvad pohmelli sümptomeid erinevalt, on siiski mõned pohmellile spetsiifilised tegurid, millest organism märku annab:
- Dehüdratsioon – alkohol on diureetikum, mis tähendab, et see suurendab uriini tootmist ja sage vedelike väljutamine viib dehüdratsioonini. Dehüdratsioon võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu janu, pearinglus ja suukuivus.
- Atseetaldehüüd – kui alkohol metaboliseerub maksas, laguneb see atseetaldehüüdiks, ehk mürgiseks ühendiks. Atseetaldehüüd laguneb edasi kahjututeks aineteks, kuid kui alkoholi tarbitakse suurtes kogustes, ei pruugi organism suuta atseetaldehüüdi tõhusalt töödelda. Atseetaldehüüdi kogunemine võib põhjustada selliseid sümptomeid nagu peavalu, iiveldus ja väsimus.
- Muutused unemustrites – alkohol võib häirida normaalset unemustrit ja takistada kosutavat und. Kuigi see võib alguses tekitada unisust ja aidata kiiremini uinuda, võib see häirida hilisemaid unefaase ja põhjustada öösel sagedast ärkamist. Kehv uni võib järgmisel päeval kaasa tuua väsimust, ärrituvust ja keskendumisraskusi ning seega pohmelli võimendada.
Nagu ülalpool mainisime, ei kulge pohmell kõigil inimestel täpselt samamoodi – pohmelli raskust võimendavad iga inimese individuaalsed tegurid, nagu geneetika, üldine tervis ja alkoholitaluvus. Kui mõned inimesed saadavad tüütu külalise võrdlemisi kiirelt minema, siis teistel on hüvastijätmine raskem ja võib ära rikkuda terve päeva.

Kuidas pohmellist aegamööda vabaneda või seda sootuks vältida?
Parim viis pohmelli ennetamiseks on muidugi alkoholi mõõdukas tarbimine või selle täielik vältimine. Kui juhtub, et järgmise päeva hommikul on sinu kaaslaseks siiski halba enesetunnet tekitav pohmell, on kiireks taastumiseks soovitatav puhata, tarbida alkoholivabu vedelikke nagu mineraalvesi ning mahl ja süüa vitamiinirikkaid toite.
Vahel vajab organism aga eelnevat tugevdamist, et ära hoida võimalikku peavalu või iiveldust. NorVita on välja mõelnud ka tänuväärt abilise nimega hangOVER, mis aitab sul paar sammu nutikalt ette mõelda ning ebameeldivat pohmelli ennetada. See vitamiinikompleks sisaldab laias ulatuses erinevaid B-grupi vitamiine, mis tagavad organismi normaalseks talitluseks küllusliku igapäevase varu.
B-vitamiini, eriti B-vitamiini kompleksi, soovitatakse sageli pohmelli võimaliku ravimina. Kuigi see pohmelli otseselt ei ravi, võib see aga tunduvalt leevendada mõningaid sellega seotud sümptomeid. Näiteks tarbides B-vitamiine, saad toetada oma maksa tööd alkoholi metaboliseerimisel ja toksiinide väljutamisel.
Toome välja ka ühe hangOVER toodet proovinud kliendi tagasiside:
“Ma isegi ei teadnud, et reaalselt miskit peale aja ja ibuka aitaks pohmaka vastu 😀 hangOVER ei ole imeravim, aga enesetunne on nüüd alati kordades parem pärast pidustusi.”
Seega tasub meelde tuletada, et parim viis pohmelli vältimiseks on alkoholi täielik vältimine või ettevaatlik ja mõõdukas tarbimine. Profülaktiliseks raviks ei tee aga halba hangOVER toodet proovida ja oma keha B vitamiinidega tugevdada.
Tutvu tootega NorVita e-poes ja kasuta sooduskoodi SPREI10, millega saad meie esimeselt ostult 10% soodustust.
Küsimuste korral külasta lehte https://norvita.eu/kontakt/ ja võta meiega julgelt ühendust!